Železná opona v 50. letech u obce Březí přinášela smrt – v roce 1956 zemřel Roman Dzidycz, o rok později Marian Grabowski
Oba chtěli utéct do Rakouska, ale zastavila je Železná opona. Roman Dzidycz měl v době úmrtí (v roce 1956) 26 let, zatímco Marian Grabowski v roce 1957 měl 24 let. Oba byli z Polska. Oba zabil elektrický proud, jejich těla byla navíc od zásahu proudem ohořelá. Velení Pohraniční stráže bylo dle dochovaných materiálů s průběhem zákroků spokojeno. Oba Poláci měli být pohřbeni v obci Březí, daleko od svých domovů, bez obřadu, jen za přítomnosti pohraničníků a obecního hrobníka. Podrobnosti ohledně úmrtí byly označeny jako „Tajné“ a „Přísně tajné“. Místa jejich pochování na hřbitově v obci Březí se mi nepodařilo dosud dohledat.
Aktualizace srpen 2024: Dobové dokumenty a protokoly získané z Archivu bezpečnostních složek (archiv Kanice u Brna) uvádějí, že Roman Dzidycz měl být narozen 20. dubna 1920, to ale dle nově získaných materiálů z Polska není správný údaj.
Při mém bádání v Polsku (přes IPN – Instytut Pamięci Narodowej) vyšlo najevo, že Roman Dzidycz se dle materiálů a evidenčních lístků narodil o 10 let a 10 dní později, tedy 30. dubna 1930.
V Polsku jsou rovněž dostupné výpovědi ohledně jeho předchozích neúspěšných pokusů o přechod hranic z 50. let ve směru Polsko – ČSSR – Rakousko, tam je také uváděno datum narození 30. dubna 1930.
V době jeho úmrtí na hranicích mu tak ve skutečnosti mělo být 26 let, nikoliv v československých materiálech uváděných 36 let. V materiálech aktuálně dostupných v České republice jsou tak informace o věku a přesném datu narození Romana Dzidycze nesprávné, lze je nalézt jak v materiálech státních institucí, tak i na různých informačních tabulích.
Několik subjektů jsem o poznatcích z Polska informoval, ale reakce došla jen od Ústavu pro studium totalitních režimů s vysvětlením, že jejich články byly napsány již před mnoha lety.
Z toho důvodu v tomto článku tak ponechávám obě data narození Romana Dzidycze – v československých dobových materiálech nesprávně uváděné 20. dubna 1920, stejně jako to správné dle materiálů z Polska – 30. dubna 1930. Kdo, a z jakého důvodu se dopustil této záměny, případně jestli šlo ze strany tehdejších úřadů v Československu o úmysl, už asi nezjistíme.
Minimálně jeden z pohřbů měl navíc proběhnout ve večerních, vlastně spíše již nočních hodinách. Z obce Březí měl být tehdy přítomen hrobník František Vykydal. Při podrobnějším čtení protokolů může někoho překvapit, jak odlidštěná doba to byla, viz například použití fráze: „narušitel byl likvidován pomocí…“
Ostatně v dané době (50. léta) byl upraven služební předpis pro Pohraniční stráž, kdy její příslušníci měli povinnost „narušitele“ (tedy někoho, kdo se snaží dle tehdejších zákonů nelegálně překročit hranice země – lidé však často utíkali z Československa z politických, náboženských, stejně jako i ekonomických důvodů) „likvidovat“ (zabít) např. i za použití zbraně, pokud by se jej nepodařilo zadržet, anebo se nechtěl „narušitel“ vrátit zpět.
„Narušitelům“ měl být pohyb za hranice znemožněn také za pomoci různých technických opatření, jedním z několika byly i víceřadé drátěné zátarasy (některé z nich byly pod vysokým elektrickým napětím), skrytě umístěné nášlapné miny mrzačící a zabíjející lidi, anebo signální „nástražná osvěcovadla“.
Tento článek si neklade za cíl rozebírat téma „Železná opona“, ale chce jen upozornit na konkrétní příběhy.
Pohraničníci a jejich pomocníci v obci Březí
V samotné obci Březí dosud žije řada občanů se zkušenostmi ze služby (ať už jako „záklaďáci“, tak i z povolání) v jednotkách Pohraniční stráže, ale nikdo neprojevil zájem se k této části historie obce vyjádřit, přestože je ověřené, že komunikace a pravidelné setkávání někdejších členů probíhá v obci Březí jak osobně, tak i ve virtuálním prostoru, např. ve Facebookové skupině 4. brigáda PS Znojmo, stejně jako přes web Vojensko.cz.
Brána ke svobodě – památník v Mikulově
Jména zemřelých nedaleko obce Březí (Dzidycz, Grabowski) jsou také zmíněna na památníku Brána ke svobodě – ten se nachází v Mikulově.
Železná opona – jak vypadala
Fotografie a informace o skutečné „Železné oponě“ jsou také např. na serveru ŠumavaNet.cz, stejně jako na dalších webových stránkách zaměřených na tuto tematiku.
Pohraniční stráž v obci Březí u Mikulova
Pojďme se ale podívat na to, co se do dnešních dnů dochovalo o úmrtí těchto dvou „narušitelů“ z Polska, kteří se snažili přejít do Rakouska. Rakousko bylo po skončení 2. světové války na dobu cca 10 let rozděleno do několika okupačních zón, teprve od konce října 1955 bylo Rakousko bez okupačních jednotek a získalo suverenitu.
1) Roman Dzidycz
Život Romana Dzidycze vyhasl dle záznamů Pohraniční stráže 3. srpna 1956, bezprostřední příčinou měl být elektrický proud v drátěném zátarasu.
Díky pátrání v Polsku je potvrzené, že se nejednalo o jeho první pokus nelegálně překročit hranice. Ty neúspěšné pokusy překročit hranice končily i několikaletým vězením. Dále se v archivu podařilo dohledat jeho fotografie a další informace, stejně jako informace o jeho profesi – měl to být dělník / horník.
Ještě doplním, že správným místem narození Romana Dzidycze byl Chodaczków Wielki, oblast Tarnopol. Po skončení 2. světové války toto místo připadlo Sovětskému svazu / Ukrajině, a Poláci se museli povinně z této oblasti vystěhovat. Samotné místo narození Dzidycze v roce 1944 zažilo masakr svých obyvatel – v roce 1944 tam mělo být zavražděno několik set Poláků, viníkem měla být také 14. granátnická divize SS „Galizien“. Život Dzidycze a i jeho rodiny tak nemusel být vůbec jednoduchým.
Pojďme nyní na přísně tajné denní hlášení Pohraniční stráže MV č. 192 o událostech na státních hranicích v jednotkách PS, v zakázaném a hraničním pásmu k 8,00 hodině ze dne 4. srpna 1956.
Pro snadnou čitelnost jsem jej přepsal do textové podoby.
Usmrcení narušitele elektrickým proudem v DZ:
Dne 3. 8. 1956 ve 21.15 hod. v úseku 21. Březí, v prostoru HM IX/61 byl usmrcen el. proudem v drátěném zátarasu při pokusu o přechod státních hranic z ČSR do Rakouska:
DZIDYCZ Roman, nar. 20. 4. 1920 v Chadaczkowie Vielkim, ostatní údaje nezjištěny. Jmenovaný měl u sebe pouze legitimaci mládeže.
Narušitele nalezla hlídka voj. Nezranila při kontrole KP a DZ na podkladě zkratu v DZ zaznamenaného na rotě.
Od místa usmrcení narušitele vpravo a vlevo ve vzdálenosti 500 m střežily hlídky PS bez poznatků.
Případ vyšetřuje komise PS ve spolupráci s OO-MV a okresním prokurátorem z Mikulova.
Po vyšetření bude provedeno s usmrceným narušitelem další opatření.
Zdrojový dokument:
Zápis o nalezení Romana Dzidycze ve drátěném zátarasu
Pro snadnou čitelnost jsem zápis přepsal do textové podoby. Do obsahu nebylo zasahováno, zdrojový dokument pod textem.
4. znojemská pohraniční brigáda MV.
Zápis o průzkumu terénu.
Průzkum terénu byl proveden dne 3. 8. 1956 asi v 21. 15 hod. v prostoru asi 900 metrů, severně H M IX/61 na vnitřní straně DZ, za přítomnosti:
Velitel 4. praporu: major Vaculík Josef
Z VP 4. praporu npor. Mikulka František
Velitel 21. roty por. Polách František
civilní prokurátor JUDr. Klíma Rudolf
brigádní lékař MUDr. Šula Vlastimil
Náčelník STb Mikulov Caruza
referent oper. oddělení npor. Tůma Zdeněk
voj. zák. sl. star. hl. Neznámý Miroslav
voj. zák. sl. mlad. hl. Javorský Josef
Průzkum byl proveden deštivého počasí, viditelnost do 20 metrů, slyšitelnost velmi slabá, tmavá noc, bez větří.
Terén na vnější straně DZ jest rovný, porostlý zemědělskými plodinami, vzdálenost od vnější stěny DZ ke státní hranice k H M IX/61 jest asi 900 metrů.
Terén na vnitřní strany DZ jest mirně v prostoru usmrcení zvlněný, porustlý rovně zemědělskými plodinami. Severně vnitřní strany jest lán jeteliny.
Průzkumem terénu v DZ bylo zjištěno, že narušitel zdolal vnitřní stěnu přelezením u kolů a při zdolávání střední stěny a elektrických vodičů zachytil pravou ruku na téčku elektrického vodiče, při čemž byl zasažen a zůstal viset za pravé kole na třetím vodiči, hlavou vyvrácen k vnitřní stěny. Smrt narušitele musela nastat okamžitě a měl propálenou pravou nohu v pod kolenem a na kotníku, dále na levé noze přes kotník a lýtka a stehně rovněž uhořelý. Na pravé ruce na dlani prapálený dlaně.
Usmrcený narušitel byl vypročtěn z vodičů velitelem roty a ostatními příslušníky a byl ohledán brigádním lékařem MUDr. Šulou, JUDr. prokurátorem Klímou, náčelníkem STb Mikulov.
V narušiteli byl zjištěn Dzidycz Rudolf /20. 4. 1920/ Polský státní příslušník, který byl pohřben dne 4. 8. 1956 o 20.15 hod. na hřbitově v obci Březí, okr. Mikulov za přítomnosti ZV roty npor. Jursa a 3 příslušníci, hrobník obce Březí Vykydal František.
Při průzkumu terénu nebylo nalezeno žádných předmětů neb jiných stop, které by narušitel odhodil neb zanechal, neb v uvedenou dobu byl silný déšť.
V Březí, dne 4. srpna 1956
/vlastnoruční podpis/ por. Polach F.